كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
پذيرش > کتاب کادرها > کتاب کادرها

کتاب کادرها

آشنایی با قواعد مندرج در کتاب دستورنامه رابرت، به عنوان یک منطومه حقوقی که حقوق فرد، جمع، اقلیت، اکثریت، حاضران و عائبان، و تمام این زیرگروه‌ها را با هم و در کل، بر اساس حق رأی افراد با وزن برابر، به صورت متوازن تعریف و تبیین کرده و از آن‌‌ها حفاظت می‌کند، خواه‌ناخواه، به یک «جهش فرهنگی» منجر خواهد شد.
این قواعد هر چند در فرهنگ مبدأ، به صورت تدریخی و به مرور و بدون طرح قبلی ساخته و پرداخته شد، اما فراگیری آن‌ها به مثابه یک کل، در یک بازه زمانی کوتاه رخ می‌ده و به همین دلیل، چه بخواهیم و چه نخواهیم، یک جهش فرهنگی محسوب می‌شود که البته، خصوصیات فرهنگ مقصد را بازتاب خواهد داد.
به همین خاطر، مجموعه تلاش‌های گروه‌های متعددی از فعالان اجتماعی که از سال ۱۳۹۱ به بعد، کوشیده‌اند و می‌کوشند و خواهند کوشید تا به اشکال مختلف این قواعد را بیاموزند و تمرین کنند و آن‌ها را به دیگران معرفی کنند، آموزش بدهند و ترویج کنند، منجر به تلاش‌هایی شده است که مجموعه آن‌ها می‌تواند به یک «جهش فرهنگی» منجر شود. دفتر کادرها کوشیده است و از این پس خواهد کوشید تمام این تجربه‌ها را در قالب‌های مختلف مستندسازی کند و در یک مجموعه کتاب با عنوان کلی «تجربه‌های یک جهش فرهنگی» در اختیار کارورزان کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت و تمام فعالان اجتماعی علاقمند قرار دهد.
بعد از آن که تعداد این کتاب‌ها افزایش یافت، این بخش، امروز، دوشنبه، ۱۳ فروردین ۱۴۰۳، به منظور معرفی این کتاب‌ها راه‌اندازی می‌شود.

با احترام
داود حسینی
مسؤل دفتر کادرها

مقاله‌هاى اين بخش


روزشمار «جریان اصلی» (کتاب کادرها)

۱۳ فروردین ۱۴۰۳
دو شنبه 1 آوريل 2024 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

منظور از «جریان اصلی»، تجربه‌های آن گروه از فعالان اجتماعی پروفشنال است که از اوایل دهه ۷۰ و در جریان روابط کاری مختلف، مترجم کتاب دستورنامه رابرت را شناخته بودند و به اعتبار همین شناخت، به دعوت وی لبیک گفتند و در «کارگاه هم‌اندیشی عرف پارلمانی» مشارکت کردند تا ضمن آشنایی با این قواعد، روش‌های مناسب آموزش، تمرین و ترویج این قواعد در فرهنگ ایرانیان را نیز در جریان عمل مورد بررسی قرار بدهند.

فعالیت‌های این گروه، با برگزاری نخستین نشست «کارگاه هم‌اندیشی عرف پارلمانی» در ساعت ۷ بامداد روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در دفتر هیأت مدیره انجمن شرکت‌های ساختمانی، و با میزبانی آقای مهندس محمد عطاردیان آغاز شد و بعد از برگزاری ۱۰۰ نشست در دو مرحله، اعضای این گروه دنبال فرصت مناسب هستند تا نخستین نشست اجلاس مجمع مؤسس «انجمن اصلی» را، بر اساس تجربه‌هایی که در طول این سال‌ها کسب کردۀ‌اند، و با هدف‌های اعلام شده زیر برگزار کنند:

یک. آموزش، تمرین و ترویج قانون عام پارلمانی و علم حقوق پارلمان ـآنطور که در دستورنامه رابرت تبیین و تشریح شده است - در جریان تأسیس و مدیریت انجمن اصلی
دو. شناسایی مشکلات ساختاری سازمان‌های موجود در پرتو علم حقوق پارلمانی
سه. کسب مهارت‌های لازم برای اصلاح مشکلات مربوطه در سازمان‌ها و تلاش برای بهبود وضعیت موجود بر اساس مهارت‌های کسب شده.

روزشمار فعالیت این گروه از فعالان اجتماعی پروفشنال طی برگزاری ۱۰۰ نشستی که طبق همین قواعد اداره می‌شد،‌ در کتابی با عنوان «جریان اصلی» در مجموعه کتا‌ب‌های «تجربه یک جهش فرهنگی» منتشر شده است.

پیشگفتار این کتاب، که در ادامه تقدیم شده است، ضمن تشریح اجمالی فعالیت‌های این گروه، برنامه‌ بلند‌مدت دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) برای انتشار کتاب‌های متعدد در چارچوب «تجربه یک جهش فرهنگی» را تشریح کرده است. خواندان این پیشگفتار کوتاه به تمام فعالان اجتماعی پروفشنال، و به ویژه، به کادرها توصیه می‌شود.

علاقه‌مندانی که تمایل دارند این کتاب را دریافت کنند می‌توانند با شماره تلفن‌های ۸۸۹۱۱۰۱۷ و ۰۹۳۵۶۵۲۸۶۱۱ (داود حسین، دفتر کادرها) تماس بگیرند یا پیام بگذارند تا متن الکترونیکی یا کاغذی کتاب به آنان تقدیم شود.

گفتنی است متن پی‌دی‌افی کتاب‌های «کادرها»، که نقش نشریات آموزشی کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت را ایفا می‌کنند، رایگان یا همت عالی است. علاقمندانی که بخواهند بابت دریافت کتاب‌ها و کمک به تداوم «جهش فرهنگی» مبلغی پرداخت کنند، می‌توانند کمک‌های خود را به شماره‌ی حسابی که تقدیم می‌شود واریز کنند.

مبالغ دریافتی زیر نظر هیأت امنای دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها)‌هزینه خواهد شد. سرکار خانم طاهره نقی‌ئی، و آقایان علی‌ اصغر تک‌دهقان، کمال حسینی، شهرام حلاج، عبدالفتاح سلطانی، سهیل فاضلی و علیرضا هاشمی، اعضای هیأت امنا هستند که بر نحوه هزینه‌ کردن کمک‌های مالی دریافتی، طبق اصولی که اعلان خواهد شد، نظارت خواهند کرد و گزارش دخل و خرج وجوه دریافتی را به صورت علنی منتشر خواهند کرد.

پیشگفتار این کتاب، که «تجربه یک جهش فرهنگی» را تشریح کرده است، در ادامه تقدیم شده است:پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 581423

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت کتاب کادرها   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License