كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
پذيرش > دستورنامه رابرت - ويرايش يازدهم > دستورنامه رابرت - ويرايش يازدهم

دستورنامه رابرت - ويرايش يازدهم

در حاليكه ويرايش دهم كتاب دستورنامه رابرت به محض ترجمه در برخي از وب‌سايت‌هاي فارسي زبان (به عنوان نمونه: اينجا و اينجا) جاگذاري شد تا در اختيار علاقمندان قرار بگيرد، ويرايش يازدهم كتاب، بعد از بازنگري كامل و انتشار متن كاغذي آن، در اختيار علاقمندان قرار خواهد گرفت. همين جا تأكيد مي‌شود ترجمه‌هايي كه تا به حال از طريق وب‌سايت‌هاي فارسي زبان يا از طريق متن‌هاي پي.دي‌.افي از سوي مترجم در اختيار علاقمندان قرار گرفته است، هيچكدام متن نهايي محسوب نمي‌شوند. زيرا، در جريان آموزش و تمرين اين قواعد در كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت بود كه براي برخي از اصطلاح‌ها معادل‌هاي مناسب‌تري ايجاد شد و به همين خاطر ترجمه ويرايش يازدهم اين كتاب را بايد ترجمه نهايي تلقي كرد كه به زودي متن كاغذي آن تقديم علاقمندان خواهد شد. با اين همه، مطالب مربوط به ويرايش يازدهم اين كتاب در اين بخش جاگذار مي‌شود.

مقاله‌هاى اين بخش


عكس: يازدهمين ويرايش دستورنامه رابرت نوبازنوشته؛ از وب سايت انجمن ملي پارلمانتارين‌هاي آمريكا

اجتهاد در مسائل مستحدثه در ويرايش يازدهم دستورنامه رابرت (دستورنامه رابرت - ويرايش يازدهم)

۲ مهر ۱۳۹۴- ويرايش دوم: ۶ مهر ۱۳۹۴
جمعه 25 سپتامبر 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
  • از نخستين چاپ كتاب دستورنامه رابرت [5] در سال ۱۸۷۶تا امروز، يازده ويرايش از اين كتاب منتشر شده است و در هر ويرايش جديد، مؤلف يا مؤلفان به مسائل مستحدثه‌ (جديدي) كه در بين دو ويرايش در مجامع تصميم‌گيري بروز مي‌كنند، پاسخ داده‌اند.در يازدهمين ويرايش دستورنامه رابرت كه در سال ۲۰۱۱در آمريكا منتشر شد و ترجمه فارسي آن روز ۱۷ارديبهشت ۹۵ در تهران رونمايي خواهد شد، به وضعيت‌هاي مستحدثه، به خصوص به وضعيت‌هاي پارلماني در الكتروانجمن‌ها و الكترومجامع پاسخ داده است. فهرست اين موارد در مقدمه كتاب كه ترجمه آن در ادامه مي‌آيد، آمده است.
  • خاطر نشان مي كند عنوان اصلي ويرايش اول (فوريه ۱۸۷۶)، دوم (ژانويه ۱۸۷۶)‌ و سوم (۱۸۹۳) اين بود: راهنماي جيبي دستورنامه براي مجامع مشورتي [6]. اما عنوان روي جلد كتاب «دستورنامه رابرت» بود و به همين نام هم معروف شد.
  • مؤلف اصلي كتاب، هنري مارتين رابرت، در سال ۱۹۱۵اين كتاب را به طور كامل بازنويسي كرد و با عنوان جديد «دستورنامه رابرت بازنوشته» [7] به عنوان ويرايش چهارم منتشر ساخت. ويرايش‌هاي پنجم (۱۹۴۳) و ششم (۱۹۵۱) نيز با اين نام منتشر شدند.
  • «دستورنامه رابرت بازنوشته» نيز بار ديگر در سال ۱۹۷۰به طور كامل بازنويسي شد و حجم آن نيز به دو برابر افزايش يافت. اين كتاب جديد با عنوان «دستورنامه رابرت نوبازنوشته» [8] به عنوان ويرايش هفتم دستورنامه رابرت انتشار يافت. اين كتاب بعدها با تغييراتي ديگر در سال ۱۹۸۱و به عنوان ويرايش هشتم، در سال ۱۹۹۰، به عنوان ويرايش نهم منشر شد. ويرايش دهم همين كتاب و با همين عنوان، اما با بازنگري كامل براي توضيح بهتر مفاهيم، در سال ۲۰۰۰ انتشار يافت. ترجمه فارسي همين ويرايش است كه به صورت متن‌هاي الكترونيكي در اختيار علاقمندان قرار گرفته است و قرار بود متن كاغذي آن نيز منتشر شود. اما به دلايل گوناگون انتشار متن كاغذي آن كه مجوز نشر هم دريافت كرده است، به تأخير افتاد.
  • در سال ۲۰۱۱ويرايش پانزدهم اين كتاب،‌ طبق معمول همراه با برخي تغييرات مفيد، و با همان عنوان «دستورنامه رابرت نوبازنوشته» انتشار يافت. در اين ويرايش،‌ از جمله قواعد ناظر بر مجامع الكترونيكي (الكترومجمع) نيز گنجانده شده است كه با توجه به گسترش استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي و رونق بي‌سابقه تشكيل گروه‌ها و انجمن‌هاي الكترونيكي (الكتروگروه‌ و الكتروانجمن) ترجمه آن‌ها بسيار ضروري است.
  • با توجه به همين تحولات است كه تصميم گرفته شد به جاي ويرايش دهم، ويرايش يازدهم اين كتاب به زيور طبع آراسته شود!
  • در پي رسيدن به اين تصميم بود كه مقدمه ويرايش يادهم كتاب «دستورنامه رابرت نوبازنوشته»، در ادامه تقديم علاقمندان مي‌‌شود، با اين اميد كه متن كامل نسخه كاغذي آن نيز روز ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۹۵- كه پنجمین سالگرد تأسيس دفتر كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت است - رونمايي شود:


پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 597436

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت دستورنامه رابرت - ويرايش يازدهم   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License