كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)
پذيرش > اخبار ساخت جامعه‌های طراز نوین > انجمن اصلی > انجمن اصلی

انجمن اصلی

این بخش که روز پنجشنبه ۵ آبان ۱۴۰۱ راه اندازی شد به اخبار و گزارش‌های مربوط به «انجمن اصلی» اختصاص داده می‌شود. خاطر نشان می‌کند گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی، نخستین نشست هم‌اندیشی خود را روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران برگزار کرد و طی ده سال گذشته از هیچ کوششی برای معرفی، ترویج، آموزش و تمرین قواعد ساخت جامعه‌ بر اساس قرارداد اجتماعی دریغ نورزید. قرار است «انجمن اصلی» بر اساس تجربه‌های بومی شدۀ «دستورنامه رابرت» در ایران تأسیس شود و هدف و مأموریت اصلی آن نیز تمرین و ترویج این قواعد در جامعه‌های مدرن ایرانی خواهد بود.

گفتنی است که تا کنون تعداد قابل توجهی انجمن دیگر نیز در چارچوب همین قواعد در دفتر کادرها تأسیس شده یا در دست تأسیس هستند. اعضای تمام آن انجمن‌ها - در صورت تمایل - عضو مؤسس انجمن اصلی خواهند بود.

مقاله‌هاى اين بخش


چرا مجمع مؤسس انجمن اصلی به تعویق افتاد؟ (انجمن اصلی)

۳۰ خرداد ۱۴۰۲
سه شنبه 20 ژوئن 2023 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

۱. «گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی» که نخستین نشست هم‌اندیشی خود برای بومی‌سازی روش‌های به کارگیری قانون عام پارلمانی در فرهنگ ایرانی را، روز یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ برگزار کرد و تا کنون در دو دوره به فعالیت‌های خود در همین زمینه ادامه داده است، در چهل و نهمین نشستِ دوره‌ی دوم خود، که روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۲ برگزار شد، تصویب کرد که نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی، روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد ماه ۱۴۰۲ در دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) دعوت به دستور شود.اسناد انجمن اصلی (انجمن اصلی)

شنبه 31 دسامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در پی اعمال محدودیت‌ بر شبکه‌های اجتماعی و اختلال در اطلاع‌رسانی به اعضای گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی و مهمانان آن، این پیشنهاد در گروه حامیان به تصویب رسید که اسناد این انجمن در وب سایت کادرها دات کام - همین سایت - بارگذاری شود و از طریق پیامک به اعضای گروه اطلاع داده شود تا به این اسناد مراجعه کنند. این صفحه به همین منظور گشوده شده است و فقط اسناد درونی گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی در آن بارگذاری خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انجمن اصلی می‌توانید به اینجا مراجعه فرمایید.

در انتهای این صفحه، اسناد انجمن اصلی ضمیمه شده است.انجمن اصلی: تلاش ملی برای اجرای اصلاحات ساختاری انقلابی در پرتو علم حقوق پارلمانی (انجمن اصلی)

۳۰ آذر ۱۴۰۱
چهار شنبه 21 دسامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

حتی در عنوان این نوشته مفاهیم جالب توجهی گنجانده شده است: «حقوق پارلمانی» چیست؟ «علمِ» حقوق پارلمانی چه علمی است و در «پرتوِ» این علم جدید، چه چیزهای قبلاً نامرئی‌‌‌ای به چشم خواهد آمد؟ وقتی از «اصلاحات ساختاری» صحبت می‌شود، منظور ساختارِ کدام سازمان‌‌هاست؟ و اگر قرار است این ساختارها «اصلاح» شود، در آن صورت، چرا «انقلابی»؟ و منظور از «انقلاب» چیست؟ به علاوه، «انجمن اصلی» چیست و چرا این انجمن معادل «تلاش ملی» برای اجرای این اصلاحات دانسته شده است؟ و از همه این‌ها مهم‌تر، در حالیکه خیزش انقلابی زن، زندگی، آزادی با سرعت فزاینده به پیش می‌تازد، این پرسش‌ها محلی از اِعراب دارد؟

در چهل و چهارمین نشست گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی که عصر روز سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ به صورت حضوری/مجازی در دفتر کادرها برگزار شد تا متن پیش‌نویس بیانیه تأسیس این انجمن را بررسی و تصویب کند، بعضی از همین پرسش‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

از آنجا که قرار است به زودی نخستین نشست اجلاس تأسیسی «انجمن اصلی» فراخوان شود، و فقط آن گروه از فعالان اجتماعی پروفشنال به این نشست دعوت خواهند شد که قانون عام پارلمانی را - آنطور که در کتاب دستورنامه رابرت تشریح و تبین شده است - به عنوان مرجع انتخاب کرده باشند، در این نوشته، این پرسش‌ها به صورت اجمالی بررسی می‌شود:پیش‌نویس اسناد نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی آماده شد (انجمن اصلی)

۲۰ آذر ۱۴۰۱
يكشنبه 11 دسامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در نخستین نشست کمیته تدوین اسناد مورد نیاز برای تقدیم به نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی که روز دوشنبه ۱۴ آذر ماه ۱۴۰۱ تشکیل شد، پیش‌نویس اسناد مورد نیاز ارایه شد و بعد از بررسی و اِعمال اصلاحات به تصویب رسید. قرار است این اسناد برای تصویب نهایی، به گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی تقدیم شود که چهل و چهارمین نشست ماهانه‌ی آن روز سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

خاطر نشان می‌کند گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی تعدادی از فعالان اجتماعی پروفشنال (حرفه‌ای) هستند که نخستین نشست خود را برای بحث و بررسی قانون عام پارلمانی - آنطور که در دستورنامه رابرت تشریح شده است - روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران برگزار کردند و این نشست‌ها تا حدود ۶۰ جلسه ادامه یافت. دومین مرحله از فعالیت این گروه از روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ شروع شد که گروه تصمیم گرفت نخستین انجمن ایرانی را بر اساس تجربه‌های محلی‌ شده‌ی قانون عام پارلمانی تأسیس کند.

طی دهه‌ی گذشته و به موازات فعالیت‌های گروه حامیانِ تأسیس انجمن اصلی، کارگاه‌های متعددی برای آموزش قانون عام پارلمانی و علم حقوق پارلمانی در دفترکادرها برگزار شد و قرار است نخستین مجمع مؤسس انجمن اصلی با دعوت از حدود صد نفر از فعالان اجتماعی حرفه‌ای که طی این مدت با قانون عام پارلمانی آشنا شده‌اند دعوت شود تا به عنوان اعضای مجمع مؤسس، نسبت به تأسیس این انجمن، طبق قانون عام پارلمان، اقدام کنند.

طبق تصمیم گروه حامیان قرار است نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی پیش از پایان اسفند ماه ۱۴۰۱ برگزار شود. به منظور تدارک برگزاری این نشست، کمیته‌ای سه نفره برای تدوین پیش‌نویس اسنادی که باید به این مجمع ارایه شود، تشکیل شد و این کمیته پیش‌نویس این اسناد را آماده کرده است که در ادامه برخی از آن‌ها برای آگاهی اعضایی که قرار است به این نشست دعوت شوند، تقدیم می‌شود. خاطر نشان می‌کند این اسناد متن نهایی نیست و ممکن است در مجمع گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی اصلاح شود. اما متن این اسناد:نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی پیش از اسفند برگزار خواهد شد (انجمن اصلی)

۸ آذر ۱۴۰۱
چهار شنبه 30 نوامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در نشست تعویقیِ چهل و سومین اجلاس ماهانه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی که عصر سه‌شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد، این پیشنهاد به تصویب رسید که نخستین نشست مجمع مؤسس این انجمن، حداکثر تا پایان بهمن ماه ۱۴۰۱ برگزار شود.

خاطر نشان می‌کند گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی تعدادی از فعالان اجتماعی هستند که از حدود ۱۵ سال پیش با «قانون عام پارلمان» - آنطور که در کتاب دستورنامه رابرت تشریح و تبین شده است - آشنا شدند. آنان نخستین نشست هم‌اندیشی خود را، برای آشنایی بیشتر با این قانون و بررسی مفاد آن، روز یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ در تهران برگزار کردند. حدود ۶۰ نشست برای این منظور برگزار شد.فراخوان چهل و سومین نشست ماهانه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی (انجمن اصلی)

۱۹ آبان ماه ۱۴۰۱
پنج شنبه 10 نوامبر 2022

با عنایت به مصوبه چهل و دومین نشست گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی (سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱) مبنی بر این که از وب سایت کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (همین وب سایت) به عنوان رسانه‌‌ای برای انتشار فراخوان‌ها و سایر اسناد این گروه استفاده شود، در ادامه متن فراخوان چهل و سومین نشست گروه و نیز پیش‌نویس صورتجلسه چهل و دومین نشست آن در ادامه تقدیم می‌شود:عکس: تعدادی از اعضای گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی

تدارک فراخوان نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی (انجمن اصلی)

۱۱ آبان ۱۴۰۱
چهار شنبه 2 نوامبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی ساعت ۵ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱، چهل و دومین نشست خود را به صورت فوق‌العاده در دفتر کادرها برگزار کردند تا پیشنهاد مطرح شده مبنی بر فراخوان نخستین نشست مجمع مؤسس این انجمن را مورد بررسی قرار دهند. در ابتدای این نشست و به پیشنهاد سخنگوی گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی، اعضای حاضر در نشست، به (...)


فراخوان نشست ویژه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی (انجمن اصلی)

۵ آبان ۱۴۰۱
پنج شنبه 27 اكتبر 2022 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

«هیأت اجرایی» گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی در نشست خود که روز چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ برگزار شد، فراخوان نشست ویژه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی را به شرح زیر صادر کرد:

اعضای محترم گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی

با سلام؛

استحضار دارید که طبق ماده شش اساسنامه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی، هیأت اجرایی متشکل از مسؤلان گروه، در فاصله برگزاری نشست‌های گروه، مسؤلیت‌ کارهای گروه را بر عهده دارند.

با عنایت به تحولات تاریخی که طی ماه گذشته شاهد آن بودیم، هیأت اجرایی گروه، صبح روز چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱ تشکیل جلسه داد و تقاضای آقایان مهدی جمالی بحری و داود حسینی مبنی بر برگزاری نشست ویژه گروه حامیان برای بررسی و تصویب پیشنهادهای زیر به تصویب رسید:

یک: این جمله به عنوان بند ۵ به ماده پنج اساسنامه افزوده شود: دبیر گروه برای اطلاع رسانی به اعضا و مهمانان گروه از تلفن، ایمیل، پیامک، وب سایت «کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت» (همین وب سایت)، و نرم‌افزارهای اینترنتی در اختیار، استفاده خواهد کرد و مطمئن خواهد شد که اطلاعات به دست تمام مخاطبان خواهد رسید.

دو: پیشنهاد آقای محمدحسین بنی‌اسدی مبنی بر فراخوان نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی در آخرین سه‌شنبه مهر ماه ۱۴۰۱ و پیشنهاد آقای داود حسینی مبنی بر تشکیل کانون انجمن‌های اصلی اختصاصی به جای تأسیس انجمن اصلی، با فوریت مورد بررسی قرار بگیرد و با توجه به اینکه آقای داود حسینی اعلام کرده است تصمیم دارد در این نشست تقاضای استرداد پیشنهاد خود را مطرح کند، در صورت تصویب پیشنهاد آقای بنی‌اسدی، نسبت به زمان و مکان و نحوه برگزاری نخستین نشست مجمع مؤسس انجمن اصلی تصمیم گیری شود.

با عنایت به حساسیت شرایط و امکانات بالقوۀ‌‌ قابل توجهی که در تأسیس انجمن اصلی قابل تصور است، از تک‌تک اعضای محترم گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی دعوت می‌شود حتی‌المقدور در این نشست ویژه که ساعت ۵ بعد از ظهر روز سه‌شنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۱ و به صورت حضوری در دفتر کادرها برگزار می‌شود حضور به هم رسانند. طبق معمول، دفتر کادرها از ساعت‌ ۴ و ۳۰ دقیقه بعد از ظهر منتظر مهمانان خواهد بود.

- با احترام
- محمد عطاردیان
- سخنگوی گروه حامیان
- ۴ آبان ۱۳۰۱


PDF - 220.2 kb
فراخوان نشست ویژه گروه حامیان تأسیس انجمن اصلی


پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 597445

 پيگيرى فعاليت سايت fa   پيگيرى فعاليت سايت اخبار ساخت جامعه‌های طراز نوین   پيگيرى فعاليت سايت انجمن اصلی   ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License