كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)

كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها)

خبرهای اختصاصی کادرها در کانال کادرها!
به وب سایت دفتر کادرها خوش آمدید!
 • دفتر كادرها براي آموزش قواعد پيش‌گزيده ‌ي اداره‌ي انواع مجامع تصميم‌گيري و سازمان‌هاي دموكراتيك تأسيس شده است كه براي نخستين بار در كتابي با عنوان ‍رابرت‌‌ز روولز آو اوردر (دستورنامه رابرت) گردآوري و منتشر شد.
 • كتاب دستورنامه رابرت كه نخستين ويرايش آن در سال ۱۸۷۶ در ايالات متحد آمريكا انتشار يافت و برگردان فارسي ويرايش يازدهم آن به زودي در تهران منتشر مي‌شود، قواعد و رويه‌هاي قانون عرفي پارلمان را، با حذف بخش‌هايي از آن كه در خارج از مجامع قانون‌گذاري كاربرد ندارد، تدوين، تشريح و بر مبناي اصول بنيادين قانون پارلمان تبين كرده است. براي قانون عرفي پارلمان سه تعريف ارايه شده است:
  - قواعد بازي دموكراسي
  - قواعد حاكم بر رويه‌هايي كه از طريق آن‌ها قوانين مدني و جزايي تدوين و تصويب مي‌شوند
  - قواعد و آدابي كه حاكم بر مجامع و سازمان‌هاي ‌مشورتي و تصميم‌گيري هستند.
 • ريشه‌ي قانون پارلمان به دولت‌شهرهاي يونان باستان مي‌رسد. بعدها كه امپراتوري رم جزيره بريتانيا را تسخير كرد و شهر لندن بنياد گذاشته شد، ميزان بسيار كمي از تحربه‌ي يونان باستان در خلق قانون، به اين جزيره منتقل شد و با سنت‌هاي انگلوساكسون‌ها در برگزاري مجامع تصميم‌گيري قبليه‌اي در‌آميخت و در طول حدود هشت قرن تاريخ پارلمان‌هاي انگلستان بود كه به مرور قانون پارلمان به مثابه زبان تصميم‌گيري گروهي ساخته و پرداخته شد. اما گرامر اين زبان را آمريكايي‌ها تدوين كردند و اصطلاح دستورنامه را براي مجموعه‌ي قواعد و رويه‌هاي پارلماني مكتوب كه از سوي اعضاي يك سازمان يا گروه تصويب مي‌شود تا طبق آن عمل كنند، آفريدند و دستورنامه‌هاي زيادي نيز تدوين و منتشر كرده‌اند. جامع‌ترين و معروف‌ترين «دستورنامه» را فردي به نام هنري مارتين رابرت تدوين كرد و كتابش كه به 31 زبان - از جمله به عربي - ترجمه شده است، با نام برند «دستورنامه رابرت» شناخته شده است و تا كنون براي توصيف اين كتاب به زبان ساده‌تر، ده‌ها كتاب نيز تأليف شده است. دفتر كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (كادرها) در نظر دارد تصميم‌گيري گروهي بر اساس قواعد اين دستورنامه را به ايرانيان علاقمند به فعاليت‌هاي گروهي دموكراتيك آموزش دهد (براي اطلاعات بيشتر در مورد قانون عرفي پارلمان و دستورنامه رابرت به پيشگفتار كتاب مراجعه كنيد).
 • بديهي است تمام اشخاص حقوقي، اعم از دولتي و خصوصي، كه بايد بتوانند قوانين و مقررات داخلي خودشان را در چارچوب قوانين عمومي تدوين و به صورت مداوم روزآمد كنند، به قانون عرفي پارلمان نياز دارند در حاليكه اين قانون - كه ام‌القوانين است - در كشور ناشناخته است، و در نتيجه، اشخاص حقوقي در آشوب محض سير مي‌كنند.
 • براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد تاريخ كادرها به اينجا مراجعه فرماييد. اگر مايليد از برنامه‌هاي آموزشي دفتر كادرها مطلع شويد اينجا را تقه بزنيد. اگر دنبال مقالات آموزشي در اين زمينه هستيد، به مقالات آموزشي و مقالات در دست تولید در همين وب سايت سر بزنيد. اگر مي‌خواهيد ويرايش دهم كتاب اصلي دستورنامه رابرت را به فارسي مطالعه كنيد، به فهرست مطالب كتاب اصلي دستورنامه رابرت مراجعه فرماييد. ترجمه‌ي خلاصه‌اي از اين كتاب كه براي نوآموزان تهيه شده، در اينجا در دسترس شماست. در اين بخش نيز مطالب جذابي در مورد دستورنامه و قانون پارلمان خواهيد يافت. براي رفتن به بخش انگليسي اين وب سايت، اينجا را كليك كنيد. بعضی از مطالب این سایت به زبان‌های عربی، روسی، و فرانسه نیز ترجمه خواهد شد. برای خواندن آن‌ها زبان دلخواه خود را انتخاب کنید. برای اینکار کافی است روی نام این زبان‌ها در قسمت راست بالای صفحه اول کلیک فرمایید.
 • توجه داشته باشيد، هر بخش يا زيربخش را كه باز كنيد، تمام مقالاتي كه در آن بخش يا زيربخش جاگذاري شده‌اند، به ترتيب تاريخ نشر، در ستون وسط به نمايش در مي‌آيند. كافي است عنوان آن‌ها را كليك كنيد و كل مقاله را ببينيد يا از آن پرينت بگيريد. عناوين تمام بخش‌ها و زيربخش‌ها نیز در ستون سمت راست صفحه ديده می‌شوند. با تایپ کردن کلیدواژه‌های مورد نظر در بخش جستجو نیز تمام مقالات مربوط به آن کلیدواژه در دسترس شما قرار خواهد گرفت.
 • ملاحظه مي‌كنيد كه اسناد آموزش قواعد دستورنامه رابرت به مرور و در طبق اخلاص تقديم علاقمندان مي شود تا قواعد بازي دموكراسي را بياموزند و به تعداد هرچه بيشتري از هموطنان معرفي كنند و آموزش بدهند. اما اگر بشود مهارت‌هايي مثل رانندگي، شنا و واليبال را با قرائت متن كسب كرد، قواعد بازي دموكراسي، كه ماهيتي اجتماعي دارند، بسيار پيچيده‌تر از اين‌ها هستند و بدون شركت در گروهاي‌ آموزشي و تمريني، زير نظر يك مربي يا يك رئيس جلسه‌ي آشنا با اين قواعد، كسب مهارت فعاليت گروهي دموكراتيك مقدور نخواهد بود و دقيقاً به همين دليل است كه كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت راه‌اندازي شده‌اند.
 • هزينه شركت در اين كارگاه‌ها - كه در دفتر كادرها در تهران برگزار مي‌شود - فعلاً همت عالي است و مربي پارلماني براي برگزاري كارگاه‌هاي اختصاصي در خارج از دفتر نيز آمادگي خود را اعلام مي‌كند. برگزاري وبينار و الكترومجمع هم در دستور است. در آن صورت، علاقمندان در هر كجاي جهان زير يك سقف خواهند بود.
 • براي كسب اطلاعات بيشتر از طريق تلفن شماره 88911017 با دفتر كادرها در تهران، ايران، تماس بگيريد يا به اين نشاني ال‌نامه بفرستید. کانال کادرها در تلگرام نیز اینجا است. برای کسب خبرهای اختصاصی کادرها عضو شوید و آن را به علاقمندان نیز معرفی کنید،‌ لطفاَ!
 • در پايان خاطرنشان مي‌شود، كادرها براي ساختن جامعه‌هاي دموكراتيك، شرافتمند، فسادناپذير، مبتني بر دستور شرف, و بر اساس قانون - به معناي اراده‌ي واقعي اكثريتي كه در همه حال، حقوق افراد، اقليت‌ها، و غائبان را به روشي متوازن و عادلانه رعايت مي‌كند - آستين همت بالا زده‌اند و دستان كمك شما را در كشورهاي فلات ايران و منطقه خاور ميانه به گرمي مي‌فشارند.

بازنگری در تعریف قانون پارلمان

در سندی که وب سایت انجمن ملی پارلمانتارین‌ها در سال ۲۰۰۷ منتشر کرده بود، برای قانون پارلمان سه تعریف ارایه شده بود که ترجمه‌ی فارسی آن در مدخل وب سایت کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت (کادرها) نقل شده است. اما جستجو برای یافتن آن سند برای ایجاد لینک بین ترجمه فارسی به اصل انگلیسی به نتیجه‌ای نرسید. به این دلیل که انجمن ملی پارلمانتارین‌ها، در سندی دیگر، تعریف تازه‌ای از قانون پارلمان در اینجا ارایه داده است. کدامیک از این دو تعریف بهتر است؟

با اطمینان می‌توان گفت تا کسی با قواعد و رویه‌های قانون عرقی پارلمان - که می‌شود آن را ام‌القوانین نامید - به طور کامل آشنا نشود، هر دو تعریف، و هر تعریف دیگری از سوی هر کس دیگری ارایه شود، در انتقال معنا و مفهوم پیچیده‌ای که در پس و پشت مفهوم «قواعد دموکراسی» نهفته است، به وی، ناتوان خواهد ماند. برای درک بهتر این معضل، تصور کنید کسی بخواهد مفهوم «عاشورا» را - آنطور که یک شیعه‌ی ایرانی امروز درک می‌کند- با ارایه تعریفی یک جمله‌ای یا چند خطی، به یک فردي- مثلاَ - ژاپنی منتقل کند. زخمه بر تار «عاشورا» طنینی در روح شیدایی یک شیعه ایجاد می‌کند که انتقالش به ذهن یک ژاپنی - آن هم در چند جمله - غیرممکن است. به همین خاطر، دفتر کارگاه‌های آموزش دستورنامه رابرت برای یاد دادن تدریجی این قواعد به علاقمندان واقعی دموکراسی تأسیس شده است. چون این اطمینان وجود دارد که کسی با خواندن این تعاریف و حتی با آشنایی با قواعد بازی دموکراسی، هرگز دموکرات نخواهد شد و دموکرات بودن، یعنی حق حاکمیت هر فرد را در تمام لحظات تصمیم‌گیری گروهی، و در نتیجه در مهم‌ترین عرصه زندگی اجتماعی، تحت قانون پیچیده دموکراسی، شناختن، اذعان کردن و محترم شمردن، مستلزم سال‌ها تمرین گروهی برای اخذ تصمیم به روش دموکراتیک است. چیزی که مثل عاشورا در ژاپن، - و البته در خیلی جاهای دیگر - وجود خارجی ندارد!

با عنایت به اینکه لازم بود مرجع تعریف ارایه شده از قانون پارلمان در مدخل وب سایت دفتر کادرها، اعلام شود، ترجمه مفهوم بازنگری شده‌ی قانون پارلمان از سوی انجمن ملی پارلمانتارین‌ها، در ادامه تقدیم می‌شود. برای توصیف جامع‌تر و تحلیل تاریخی از معنای قانون پارلمان و تفاوت آن با دستورنامه به پیشگفتار کتاب دستورنامه رابرت مراجعه فرمائید.

و اما، تعریف جدید انجمن ملی پارلمانتارین‌ها از قانون پارلمان:

تازه ترين مقاله ها


تازه ترين مقاله ها


روزنوشت جمعه 21 فروردين 1394

تجربه‌هاي ساخت انجمن خانوادگي

30 خرداد 1394
شنبه 20 ژوئن 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در حاليكه از يكشنبه تا امروز جمعه 21 فروردين 1394، به خاطر دنبال كردن اخبار و گزارش‌هاي مربوط به مذاكرات هسته‌اي فرصت نيافتم روزنوشت جديدي دست بگيرم، ديروز پنجشنبه هشتمين اجلاس كادر دبيران و چهل و نهمين نشست كادر وكيلان برگزار شد كه پر از نكات آموختني بودند و بايد تجربه‌هاي جديد اين نشست‌ها را تحليل و ثبت كنم. به علاوه، امروز نيز نخستين اجلاس تأسيسي‌‌ِ انجمن فاميلي در دست تأسيس در منزل آقاي علي گلستاني در قرچك ورامين برگزار شد. اين نشست نيز پر از تجربه‌هاي عالي بود و اين تجربه‌ها نيز بايد براي استفاده كادرها در آينده تحليل و درس‌هاي آن ثبت شود. در طول هفته گذشته نيز رويدادهاي قابل ذكر زيادي رخ داده است و هفته آينده‌ نيز فعاليت دفتر كادرها در سال جديد شروع خواهد شد: كارگاه‌هاي دوستان، بانوان، دانشجويان، دبيران و وكيلان و ده‌ها كار حاشيه‌اي ديگر. امشب از خير دنبال كردن اخبار گذشتم و سعي مي‌كنم رويدادهاي هفته گذشته را به صورت معكوس، يعني به قول سينمايي‌ها، به صورت فلاش بك يا پسرفت در گذشته روايت كنم و اميدوارم - دست كم - گزارش گفتگو با آقاي مهندس محمد عطارديان بنيانگذار و شخصيت كليدي كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارفرمايي ايران (كعاصكا) از قلم نيافتد.آموزش اختصاصي دستورنامه رابرت به رهبران و رئيسان غيرمستبد!

ويرايش چهارم: پنجشنبه 7 مرداد 1394
سه شنبه 16 ژوئن 2015

يكي از ابتدائي‌ترين و ساده‌ترين قواعد اداره‌ي دموكراتيك مجامع تصميم‌گيري و شوراهايي كه بيش از ده تا دوازده نفر عضو دارند اين است كه رئيس جلسه، براي رعايت «اصل» حفظ ظاهر بي‌طرف خود، بايد از حق دادن پيشنهاد، شركت در مذاكرات و دادن رأي در رأي‌گيري‌هاي علني (‌جز هنگامي كه تساوي ايجاد مي‌كند يا تساوي مي‌شكند) صرف نظر نمايد و اگر در مورد موضوعي نظر داشت، بايد به صورت موقت كرسي رياست را واگذار كند و به صحن بيايد. چرا رئيس جلسه بايد ظاهر بي‌طرف خود را حفظ كند؟ براي آنكه رئيس جلسه نتواند از مقام رياست براي جا انداختن نظرات شخصي خود سوء‌استفاده كند. و يك قاعده ديگر:روزنوشت يكشنبه 27 ارديبهشت 1394

انجمن سازي در زادگاه

2 خرداد 1394. عكس: مرقد امامزاده بي‌بي‌زبيده در جنوب داودآباد- ويرايش دوم: 4 خرداد 1394
شنبه 23 مه 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

تاريخ كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت - تاريخ كادرها - از نخستين اجلاس نخستين كارگاه‌ آن كه با نام «هم‌انديشي عرف پارلماني» صبح روز يكشنبه 17 ارديبهشت1391 در سالن هيأت مديره انجمن شركت‌هاي ساختماني كار خود را آغاز كرد تا امروز، و در حجم بيش از پنج هزار صفحه، توصيف، تحليل و با جزئيات ثبت شده است. اين نوشته‌ها - به قول سينمائي‌ها - راش‌ هستند و فقط در اختيار بعضي از نزديكان قرار گرفته‌‌اند. اينكه اين نوشته‌ها به همين صورت منتشر بشود يا نه، به عوامل متعددي بستگي خواهد داشت، از جمله اينكه آيا انتشار آن‌ها به بسط و تعميق قانون‌گرايي در سطح ملي و منطقه‌اي مدد خواهد رساند يا نه؟ براي يافتن پاسخ اين سؤال است كه هر از گاه بخش‌هايي از آن‌ها در سطح عمومي‌تر منتشر خواهد شد و امروز يكي از روزنوشت‌ها كه به تلاش براي ايجاد انجمن‌هاي ده پرداخته است، به عنوان نمونه منتشر مي‌شود:عكس: سيد مصطفي رضوي

تفويض اختيار به دبير ماپو

31 خرداد 1394
پنج شنبه 21 مه 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
در پي اعلام آمادگي و علاقمندي جناب آقاي سيد مصطفي رضوي دبير موقت مؤسسه ارتقاي پروفشن‌گرايي وكالت (ماپو) زيربخشي با عنوان «سخنگاه دبير ماپو» راه‌اندازي شد و اختيار انتشار مطلب به صورت مستقيم و بي‌واسطه در اين زيربخش به نامبرده تفويض گرديد. به اين ترتيب، آقاي رضوي از اين پس مي‌تواند تجربه‌هاي ماپو را در اختيار علاقمندان قرار (...)


راه‌اندازي كارگاه جديد آموزش دستورنامه رابرت

31 فروردين 1394
پنج شنبه 21 مه 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
دفتر كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (دفتر كادرها)‌ در نظر دارد كارگاه‌ آموزشي جديدي از ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر روزهاي پنجشنبه براي آموزش نظري و عملي قواعد دستورنامه رابرت راه‌اندازي كند. مفاد درسي اين كارگاه براساس طرح كلي برنامه آموزشي كارگاه‌هاي تأسيس انجمن ، در سه دوره اجرا مي‌شود و هر دوره نيز در 20 نشست دو ساعته عرضه خواهد شد. (...)


تجربه‌هاي كميته كارآفريني انجمن ميثاق خانوادگي ما

سه‌شنبه 15 ارديهبشت ماه 1394
سه شنبه 5 مه 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
در پي اظهار علاقه آقاي دانش گلستاني مسؤل موقت كميته كارآفريني «انجمن ميثاق خانوادگي ما» براي ايجاد يك كسب و كار جديد، از ايشان درخواست شد با توجه به علاقه، مهارت‌ها، امكانات در اختيار، و امكانات بالقوه، وضعيت توليد 20 قلم كالا و خدمات را مورد تحقيق قرار دهد و از ميان آن‌ها پنج كسب و كار را كه براي شروع مناسب‌تر و عملي‌تر و اقتصادي‌تر (...)


طرح كلي برنامه آموزشي كارگاه‌هاي تأسيس انجمن

2 ارديهبشت 1394
چهار شنبه 22 آوريل 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

محلي‌سازي فناوري‌هاي جهاني مستلزم خلاقيت محض است و چه بسا به اندازه خلق همان فناوري اهميت داشته باشد. قانون دموكراسي نيز هرچند در يونان باستان شكوفه كرد و از طريق اميراتوري روم به جزيره بريتانيا رفت و به دست آنگله‌هاي مهاجر رسيد كه تا قرن هفدهم آن را پروراندند، اما سرانجام در قاره جديد بود كه به مرور و با حذف جنبه‌هاي محلي آن ماهيت بين‌المللي يافت و در قالب صد‌ها كتاب در اختيار علاقمندان قرار گفت. دستورنامه رابرت يكي از جامع‌ترين و معروف‌ترين مراجع پارلماني است كه از سوي بيش از هشتاد درصد انواع انجمن‌ها و شركت‌هاي جهان مدرن مورد استناد قرار مي‌گيرد. دفتر كارگاه‌هاي آموزش دستورنامه رابرت (دفتر كادرها)‌ كه طي حدود ده سال گذشته براي آموزش و ترويج اين قواعد به انجمن‌ها و شوراهاي ايراني علاقمند تلاش كرده است، در تمام اين مدت كوشيده است تا با توجه به خصوصيات ايرانيان و مردم خاورميانه، اين قواعد را محلي سازي كند. با توجه به همين تجربه‌هاست كه ويرايش جديد «طرح كلي برنامه آموزشي كارگاه‌هاي تأسيس انجمن» در ادامه تقديم مي‌شود. خاطر نشان مي‌كند دفتر كادرها متناسب با ويژگي‌هاي هر گروه از مخاطبان خاص برنامه‌هاي ويژه‌اي طراحي خواهد كرد. و برنامه‌اي كه خطوط كلي آن در ادامه تقديم مي‌شود نيز، از يك كارگاه به كارگاه ديگر و از اين نشست تا نشست بعدي ارتقا خواهد يافت تا در سطح عالي به ثبات نسبي برسد. و اما خطوط كلي برنامه:تفويض اختيار به مورخ

29 فروردين 1394
شنبه 18 آوريل 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان

در يي انتخاب آقاي متين شريف به عنوان مورخ انجمن در دست تأسيس مربيان پارلماني در اجلاس پنجاهم اين انجمن كه روز شنبه 29 فروردين 1394 در دفتر كادرها برگزار شد، اين زيربخش راه‌اندازي شد و مسؤليت انتشار مطالب به صورت مستقيم در آن به ايشان تفويض گرديد.اشخاص حقوقي در آشوب محض

28 فروردين 1394
جمعه 17 آوريل 2015 بوسيله‌ى داود حسين

«اشخاص حقوقي در آشوب محض» عنوان مقاله‌اي است كه به چهارمين هم‌انديشي سراسري متخصصان مناقصات كشور كه روز‌هاي دوشنبه و سه‌شنبه 4 و 5 اسفند ماه 1393 در سالن همايش‌هاي كتابخانه مركزي دانشگاه تهران برگزار شد، ارايه شده است. عصر روز سه‌شنبه نويسنده مقاله در سخنراني خود در اين هم‌انديشي اسناد، منابع و مراجع مقاله خود را معرفي و توضيحات تكميلي خود را ارايه كرد. متن مقاله «اشخاص حقوقي در آشوب محض» - بعد از كسب اجازه از نويسنده و دبير علمي هم‌انديشي و به نقل از وب سايت پيام كارفرمايان در ادامه تقديم مي‌شود:انتخاب مسؤل كميته روابط عمومي ماتام

27 فروردين 1394
جمعه 17 آوريل 2015 بوسيله‌ى گروه نويسندگان
در نهمين اجلاس كارگاه آموزش دستورنامه رابرت به دبيران (كادر دبيران)‌ كه روز پنجشبنه 27 فروردين ماه 1394 در دفتر كادرها برگزار شد آقاي دانيال اعلمي مسؤليت روابط عمومي مؤسسه ايراني توانمند‌سازي انجمن‌هاي معلمان - ماتام- (نام موقت) را بر عهده گرفت و مجوز انتشار مطلب در زيربخش «كميته روابط عمومي» ماتام به ايشان تفويض شد. خاطر نشان (...)

پذيرش | تماس | نقشه‌ى سايت | | آمار سايت | بازديد كنندگان : 274577

 پيگيرى فعاليت سايت fa    ?

سايت با اسپيپ درست شده است 3.0.17 + AHUNTSIC

Creative Commons License